پیچیدگی های پنهان در شکوفایی

تا به حال به این موضوع دقت کرده اید که چه کارهایی را انجام می دهیم بدون آنکه دلیلش را بدانیم؟ با اینکه همه ی ما می دانیم اگر دلیل انجام کاری را درک کنیم، یعنی بدانیم چرا انجام می دهیم و می خواهیم به چه نتیجه ای برسیم، قطعا هم آن عمل را بهتر انجام می دهیم و هم به نتیجه ی مد نظرمان نزدیکتر خواهیم شد. 

 دم آوری قهوه از موضوعاتی است که به دلیل تنوع و روش های متفاوتی که مورد استفاده قرار می گیرد باعث شده است که گاهی بدون اینکه دلایل بخشی از فرآیند را بدانیم آنها را تکرار کنیم.  

 به همین دلیل می خواهیم در این مطلب در مورد مرحله ی شکوفا شدن (blooming) صحبت کنیم .

فرآیند خیساندن دانه های آسیاب شده (weting) در چرخه دم آوری کمک می کند تا از یکنواخت دریافت کردن آب در بستر قهوه آسیاب شده اطمینان حاصل کنیم و فرآیند کانال زدن (channeling) در بستر سابه ی قهوه را کاهش دهیم. در نتیجه عصاره گیری یکنواخت و قهوه ای مطلوب تر را تجربه کنیم.

در زمان برشته کاری (rosting) گرما باعث می شود در داخل دانه های قهوه گاز دی اکسید کربن و گازهای دیگر به دام بیافتند که بعد از برشته کاری آرام آرام شروع به خارج شدن می کنند. زمانی که آب گرم با سابه ی قهوه تماس پیدا می کند، خارج شدن این گازها سرعت می گیرند و اصطلاحا شکوفا شدن رخ می دهد.

اما پیش از این مرحله، برای اینکه دم آوری مطلوب تری را رقم بزنیم، بهتر است با کمترین میزان آب، بستر قهوه را خیس کنیم. برای هرچه بهتر انجام شدن این کار می توانیم در سطح قهوه شِیپی مخروطی ایجاد کنیم تا از کانال زدن (channeling) جلوگیری کنیم؛ زیرا آب تمایل دارد از بخش های خیس شده گذر کند. با این حرکت مرحله ی شکوفا شدن (blooming) هم سریع تر و یکنواخت تر اتفاق می افتد.

توجه به جزئیات در فرآیند دم آوری به ما کمک می کند عطر و طعم قهوه را تغییر دهیم و ظرافت های بیشتری را برجسته کنیم. دقت در عملکرد هر بخش باعث می شود بتوانیم نتایجی که مورد رضایت است را دوباره تکرار کنیم.

این مطلب رو هم از دست ندید: نسبت آب به قهوه و تاثیر میزان عصاره گیری

آیا از اهمیت چگونگی ریزش آب و متمرکز کردن جریان آب در سطوح قهوه آگاهی دارید؟

 بهره بردن از متغیرها و ثبت کردن نتایج، به ما این فرصت را می دهد تا در هر مرتبه از دم آوری نتایج را بررسی کنیم. کنترل سرعت ریختن آب، فاصله ی ریزش از بستر قهوه و متمرکز ریختن آب در نقاط مختلف قهوه، از مواردیست که می تواند در بهبود دم آوری به ما کمک کند.

در این راستا یکی دیگر از بخش های مهم و قابل توجه، اندازه سابه ی قهوه است که عصاره گیری شما را مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد. سایز آسیاب قهوه تقریبا در همه ی بخش ها اثرگذار است تا جایی که با تغییر در اندازه ی آسیاب قهوه، زمان تماس آب و قهوه، مدت زمان دم آوری و اینکه چه مقدار رایحه و طعم در فنجان نهایی داشته باشید را می توانید کنترل کنید.

شاید این مطلب رو هم دوست داشته باشید: همه چیز به آسیاب قهوه بستگی دارد!

دم آوری قهوه فرآیندی شیمیاییست که تلفیق آن با مهارت می تواند محصولی جذاب را خلق کند؛ پس با کمی فکر کردن در مورد چرایی هر مرحله و ثبت نتایج متفاوت از هر بخش، می توانیم اطلاعاتی بدست آوریم که هم خطاهای ما را کاهش دهد، هم فنجانی خوش طعم در اختیار داشته باشیم. 

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

لطفا برای حمایت از ما، این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید