همه چیز به آسیاب قهوه بستگی دارد!

با اینکه هر بخش از مراحل دم آوری به صورت مجزا اثری عمیق در دم آوری و عصاره گیری ما از قهوه دارد اما بخشهایی وجود دارند که به تنهایی تمام مراحل را تحت تاثیر قرار می دهند مثل اندازه ی ذرات قهوه ی آسیاب شده.

چرا باید قهوه را آسیاب کنیم؟

هدف از آسیاب کردن دانه ها کنترل میزان تماس آب با ذرات قهوه است چرا که تمام مراحل بعدی به این بخش وابسته است :

اهمیت آسیاب قهوه به نحوی است که در مراحل پیچیده تر باید میزان میکروذرات و ریزدانه ها را نیز بررسی کرد و درمحاسبات مورد نیاز برای عصاره گیری لحاظ کرد زیرا همین ذرات به ظاهر ناچیز میزان غلظت قهوه ( body)،تلخی وحتی زمان دم آوری را تحت تاثیر قرار می دهد.

همانطور که گفتیم اندازه ی قهوه آسیاب شده درافزایش سطح تماس آب و ذرات قهوه ویا کاهش آن اثر می گذارد و این نکته در زمانی که ما هدفمان برجسته کردن ویژگیهای مشخصی از دانه می باشد مهم تر نیز می شود زیرا هرچه ذرات ریزتر باشند آب با سرعت کمتر و هرچه درشت تر باشند با سرعت بیشتری ازآنها عبور می کند و در ادامه این امر بر زمان دم آوری و همچنین در نتیجه ی عصاره گیری نیز تاثیر می گذارد. آسیاب درشت با فاصله هایی بیشتر کنار هم قرار می گیرند پس آب به راحتی از آن عبور می کند و منجر به عصاره گیری کمتر می شود و از طرف دیگر ذرات ریزتر به دلیل انسجامی که دارند آب به کندی عبور می کند و منجر به عصاره گیری بیش از حد می شود اینها عواملی هستند که بسته به نوع دانه و نوع برشته کاری در دهان تلخی زننده و یا ترشی بیش از حد ایجاد می کنند.

نکته ی بعدی که بسیار اهمیت دارد این است که دانه های تازه آسیاب شده طعم و رایحه ی فنجان شما را می سازند. قهوه هم مثل هر ماده ی دیگری زمانی که به ذرات ریزتری تبدیل می شود به سرعت تحت تاثیر اکسیژن قرار می گیرد و به اصطلاح اکسید می شود و عطر و طعم خود را از دست می دهد. دقت کرده اید زمان طبخ غذا در بخشی که دانه های فلفل را در آسیاب های دستی می سابید چه عطری فضای آشپزخانه را پر می کند قهوه هم به همین شکل می تواند شما را شگفت زده کند!  پس به همین علت بهتر است دانه های قهوه را در زمانی که تصمیم به دم آوری می گیرید همان زمان آسیاب کنید تا قهوه ای خوش عطر و بو تجربه کنید.

مسئله ای که در این بخش باید به آن دقت کنید، موضوع یک نواختی قهوه ی آسیاب شده است که به چند روش می توانید انجام دهید. استفاده از الک های حرفه ای که برای این وظیفه تولید شده اند و درجات مختلفی را پوشش می دهند اما این الکها کمی گران هستند و به جای آنها میتوان از الکهایی که در آشپزخانه موجود است استفاده کنید اگرچه به دقت آن الکها نیست اما با این کار می توانید دانه های اسیاب شده را کمی یکنواخت تر کنید و در دم آوری، خودتان اثرش را مشاهده کنید.

اما عواملی وجود دارند که به تعیین دقیق اندازه ی آسیاب قهوه کمک می کنند

با وجود آنکه تعیین روش دم آوری به سلیقه شخصی افراد بستگی دارد و اندازه ی آسیاب قهوه با تعیین نوع دم آوری در ارتباط است، ممکن است تصمیم گرفته باشید ویژگی های مختلفی از طعم را برجسته کنید دراین شرایط بسته به هدفتان باید اندازه آسیاب قهوه را ریز و درشت کنید و نکته بعدی، باید به تجهیزات دم آوری تان نیز دقت کنید به عنوان مثال اسبفاده از فرنچ پرس نیاز به آسیاب درشت تری دارد یا اکثر دم افزارهای چکه ای به آسیاب با درجه ی ریزتر. البته به استثناء کمکس که کمی درشت تر است.

پس بهتر است زمانی که تصمیم به تهیه ادوات دم آوری قهوه می گیرید آسیاب قهوه را جدی بگیرید و درمورد آن به دقت تحقیق و مطالعه کنید و آن را تهیه کنید چرا که همانطور که ملاحظه کردید همه چیز به آسیاب قهوه بستگی دارد!!

برای حمایت از ما لطفا ویدیو رو از یوتیوب ببینید!

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *