عادات اشتباه

عادت به هر نحوی که باشد مخرب است خصوصا در انجام وظایف شغلی. درواقع هر مسئله ای که خلاقیت را کاهش دهد و منجر به عدم تمرکز و دقت شود اثرات منفی به بار می آورد. عادت کردن در دراز مدت ما را در چهارچوبی قرار می دهد که فقط وظایفمان را به انجام برسانیم و حتی اگر از مسیر درست منحرف شده باشیم به علت تکرار زیاد و عدم تمرکز، متوجه ایرادات کارمان نخواهیم شد.و از این موضوع بدتر عادت کردن به رفتارهای غلط است ; اتفاقی که بیشتر حاصل عدم دقت به نتایج روش های کار ماست. به طورمثال اگر توجه کنیم وقتی برای تهیه اسپرسو ،در مرحله ی کوبیدن قهوه به علت توزیع بهتر قهوه در سبد با تمپر به دیواره ی پرتافیلتر ضربه می زنیم چه اثری در فنجان ما می گذارد، سعی می کنیم این کار را دیگر تکرار نکنیم. ساده ترین راه خلاصی از این مسائل فکر کردن درمورد محصول و نتیجه ی روش های کاریمان است اگر دوباره به دلایل مراحل انجام کارهایمان اندیشه کنیم و نتیجه ی آنهارا منطقی بررسی کنیم قطعا خطاهایمان کاهش خواهند یافت.

علی رغم اینکه هرکدام از ما درتلاش برای بهتر انجام دادن وظایف شغلی مان هستیم ناخودگاه سعی میکنیم تا با سرعت بیشتری کارهایمان را انجام دهیم تا بتوانیم به امورات بیشتری رسیدگی کنیم که این موضوع خود باعث خطاهای بیشتری خواهد شد پس به این موضوع توجه کنید که سرعت در تمرکزتان خدشه ای وارد نکند.

یکی دیگراز نکاتی که در اطرافمان زیاد مشاهده می کنیم به کار بردن اسامی غلط تجهیزات توسط پرسنل است  که شاید این اتفاق از عدم آگاهی و یا دریافت اطلاعات غلط از ابتدای یادگیری هایمان نشات گرفته باشد که با دوره کردن دوباره سرفصل های لازم در هر شغلی و با کمی دقت به متون علمی و آموزشی که هرروز در حال رشد و تغییرات جدید است  می توان این اشتباهات را کاهش داد.

در عصر حاضر باتوجه به رشد دانش و تجربه در چرخه ی متصل به قهوه باید بیش از پیش به جزئیات توجه کنیم تا به استانداردهای جهانی نزدیکتر شویم. قطعا همه ی ما میدانیم نظافت محل کار چه تاثیر شگرفی در روان و کیفیت کار ما دارد و علی رغم این مسئله نظافت به موقع و مستمر تجهیزاتی مثل ماشین اسپرسو نتایجی مثل کاهش دادن استهلاک دستگاه در طول زمان و تاثیرعمیق درکیفیت محصول دارد و نگفته روشن است که به عنوان مثال ریزدانه های مانده درکناره های هدگروپ ماشین اسپرسو و یا دانه های آسیاب شده و چسبیده به دیواره ی منفذ خروجی آسیاب قهوه به مرور زمان چه تاثیرات منفی در فنجان قهوه می گذارد پس بهتر است درکنار کارهای روزمره، رسیدگی به نظم و نظافت ابزار و تجهیزات را هم به آنها اضافه کنیم تا در آخر هرشیفت کاری فراموش نکنیم.

موضوع دیگری که میتوان به آن اشاره کرد نهادینه شدن روش های غلط در انواع دم آوری هاست  که زمانی به دلیل نداشتن اطلاعات درست و دقیق اتفاق افتاده است و در طول زمان به غلط ثابت شده است و اکثرا بدون آگاهی همان روش ها را مورد استفاده قرار می دهند. به طور مثال باوجود اینکه این روزها بارها درمورد دم آوری قهوه ترک و انواع روش های صحیح آن صحبت شده است اما هنوزهم هستند کسانی که از نازل بخار ماشین اسپرسو برای تهیه ی قهوه ترک استفاده می کنند و این کار باعث شده است تا مصرف کننده های این نوع از قهوه دچار سردرگمی شوند و ندانند که کدام طعم و کدام فنجان روش صحیح تر و کدام طعمِ استانداردی برای میل کردن است .

به هر حال این روزها که جامعه ی جهانی قهوه در حال یکسان سازی و یکنواختی بیشتر درهمه ی امورمتصل به این دانه ی شگفت انگیز است و لحظه به لحظه استانداردهای آن در حال گسترش است بهتر است همه ی کسانی که به هر نحوی در این خانواده ی وسیع مشغول هستند بیش از پیش از اطلاعات در دسترس بهره ببرند و سعی در به روز کردن آگاهی و دانش خود داشته باشند و از کنار جزئیات مربوط به وظایفشان که آثاری عمیق دارند بی توجه نگذرند. 

پادکست ما رو میتونید در Anchor, Spotify و google podcast بشنوید!

برای حمایت از ما لطفا ویدیو رو از یوتیوب ببینید!

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *