مهمانداری یا سالنداری؟ مسئله این است!

این روزها مهمانداری ومیزبانی در کافه ها از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است تا جایی که میتوان گفت 70 درصد ازفروش کافه ها بستگی به سبک و روش مهمانداری مجموعه دارد.

اگر کمی دقت کنیم مرز باریکی میان مهمانداری و سالندار بودنِ صِرف وجود دارد و آن” علاقه به خدمتِ بیشتر، به انسان ها ” است که افرادِ مشغول، در این بخشِ شغلی را از یکدیگر متمایز میکند و باعث بیشتر به چشم آمدن شخص و کلّیت مجموعه میشود.

اگرمهمانداران کافه از اطلاعات کافی و روی خوش برخوردار نباشند بیشترین خلل را به مجموعه وارد خواهند کرد.

اولین موضوعی که هر میزبانی باید نسبت به آن تسلط کافی داشته باشد خوش آمد گویی به مهمانان و راهنماییِ لازم جهت نشستن آنها است و اینکار باید با ظرافتی انجام شود که میهمانان دچار سردرگمی نشوند و پس از نشستن آرام آرام احساس راحتی بیشتری کنند .

براساس قواعد مهمانداری بهتر است که ابتدا به کودکان و سپس خانم ها با اولویت سن رسیدگی شود و سفارش آنها ثبت شود و بعد به مردان و افراد جوان تر برسند.

برای راهنمایی مهمانان داخل کافه و پیشنهاد مکان نشستن، بهتر است میزهای که نزدیک به پنجره است را انتخاب کنید.زمانی که مهمان وارد کافه میشود میتوانید با نگاهی احترام آمیز اورا راهنمایی کنید تا سمتی که مدنظرشماست متمایل شود.

با این کار هم میتوانید مهمانان را از سردرگمی نجات دهید و هم میزهای کنار پنجره پر می شود تا در زمان خلوتی از بیرون، فضای کافه شلوغ به نظر میرسد.(این تصور چندان دور از واقعیت نیست که شلوغ بودن کافه نشان دهنده سرویس دهی بهتر به مشتریان است و از عوامل جذاب برای مشتری کافه محسوب میشود)

زمانی که میخواهید قهوه را برای مهمانانتان سرو کنید حتما باید دسته ی فنجانتان به سمت راست وموازات دست راست او باشد.(پیش فرض ما این است که مهمانان راست دست هستند واگر اطلاع دارید که مهمانتان چپ دست است فنجان را در سمت چپ او قرار دهید).

برای قرار دادن فنجان روی میز، این کار را از سمت راست انجام دهید و فنجان را درحالی که دسته آن در موقعیت ساعت سه قرار دارد جلوی مهمان قرار دهید. انجام با دقتِ این کار برای مهمان شما ،به معنای اهمیت دادن به او خواهد بود.

درکنار نوشیدنی گرم حتما می بایست یک قاشق بگذارید و آن را به موازات دسته، بالا یا پایین قرار دهید.(فراموش نکنید به هیچ عنوان نباید قاشق را زیردسته قرار دهید)

اگر قصد دارید چیزی را روی میز جابه جا کنید یا سفارش را از روی آن جمع کنید ،حتما با اجازه ی مهمان این کار را انجام دهید .

این موارد فقط قسمتی از آدابی است که دانستن و انجام آنها باعث پیشرفتِ مهانداران و درکل ایجاد موفقیتِ هرچه بیشتر مجموعه خواهد شد.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

برای حمایت از ما این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *