تاثیر منو در افزایش و کاهش مهمانان کافه

تا چند سال پیش بسیاری از آدمها وقتی گذرشون به کافه ها میفتاد برای سفارش دادن کمی دچار مشکل می شدند؛ یا منو ها انقدر شلوغ بود که پیدا کردن چیزی که به ذائقه‌ی اون افراد خوش بیاد سخت بود یا با اسامیِ سختی رو به رو می شدند که تا قبل از آن حتی نشنیده بودند و اصلا نمیدونستن که چیه! اما خوشبختانه این روزها هم اطلاعات افراد بالا رفته و هم نوشیدنی ها شناخته تر شده اما با وجود این هنوز هم مشکلاتی در منوی کافه ها وجود داره که باید بیشتر در موردش گفتگو کنیم تا به یه استاندارد مشترک برسیم.

تا حالا به این فکر کردین که چرا منو به وجود اومد؟ احتمالا خیلی ها فکر کردن! اما شاید اکثر آدمها به ساختار منو فکر نکرده باشن به همین دلیل تو این متن این موضوع رو کمی بررسی می کنیم.

رنگ و فونت

منو برای این به وجود اومده که مهمانان کافه ها بتونن هم از خدمات شما به راحتی آگاه بشن و هم به راحتی سلیقه‌ی خودشون رو در منوی شما پیدا کنن و سفارش بدن. پس اولین کاری که باید بکنیم اینه که منویی رو طراحی کنیم که در عین جذابیت، ساده باشه و آدم ها رو سردرگم نکنه.

پس به رنگ هایی که انتخاب می کنید و حتی فونتی که استفاده می کنید خوب فکر کنید چون چشم ما آدم ها خیلی زود خسته میشه پس بهتره از رنگ ها و فونت هایی استفاده کنیم که جذابیت بصری ایجاد کنه.

نظم و چیدمان مرتب

به صورت خیلی ناخودآگاه، نظم و چیدمان مرتب روی همه‌ی آدم ها  اثر مثبتی داره . منوی به هم ریخته و نامنظم ذهن آدم ها رو مغشوش میکنه. هرچقدر که بتونید آیتم هایی که ارائه میدید رو مرتب و براساس اولویت مهمان هاتون بچینید، جذابیت بیشتری رو می سازید و به افراد کمک می کنید تا در زمان کمتری سفارششون رو انتخاب کنن. این کار به آدم هایی که زمان کمتری برای نشستن دارن و عجله دارن بیشتر کمک می کنه و باعث میشه از انتخاب های اول اون افراد، باشید.

موجز بودن و دفترچه نبودن

مختصر و مفید بودن از جذابیت های منو محسوب میشه؛ اما به شرط اینکه نیاز کسانی رو که به کافه‌ی شما میان تحلیل کرده باشید و سلیقه‌ی اونا رو شناخته باشید اینطوری میتونید اثر بسازایی در انتخاب های آدم ها داشته باشید. آدم ها ناخودآگاه به سمت مسائل راحت ترتمایل دارن.

توضیح کوتاه اما رساندن منظور

اگر بتونید در کنار هر آیتم توضیحی مختصر و مفید درمورد ساختار نوشیدنی بدید در فهم کیفیت و مراحل آماده سازی برای مشتری کمک بزرگی می کنید که مجبور نشید رو در رو زمان بگذارید و توضیح بدید. به این صورت ممکنه حتی اگر در زمان شلوغی کمی سفارش بردن تاخیر داشت ذهن مشتری آماده‌ی این موضوع هست که سفارشش چقدر زمان می بره تا آماده بشه. متریالی که برای طراحی منو استفاده می کنید خیلی اهمیت داره چون اولین چیزی که مهمان شما از کافه تون می بینه و قضاوت میشید منوی شماست. پس در عین اینکه باید زیبا باشه باید سَبُک و توی دست  راحت باشه.

آیتم های هفتگی و یا روزانه

آیتم های موقتی و متنوع کمک می کنه تا بتونید خلاقیت بیشتری در منو داشته باشید و دستتون بازه تا در هر فصل از نوشیدنی ها و غذاهای اون فصل در منو استفاده کنید و با این کار از تکراری شدن منو برای مهمانان کافه جلوگیری کنید.

استفاده از اسامی جذاب اما ساده

نام گذاری آیتم ها خودش موضوع مهم و مفصلی محسوب میشه شما می تونید به جای استفاده از اصطلاحات تخصصی و بعضاً انگلیسی، از نام های ایرانی و قابل فهم استفاده کنید. کنار هم قرار دادن قهوه های گرم با توضیح مختصری مثل (قهوه ها  با یخ نیز سرو می شود) هم از شلوغی بی جهت منو جلوگیری می کند و هم در سفارش گیری به شما کمک می کند.

عدم تکرار آیتم های پر تکرار

بعضی از نوشیدنی ها در زمان های مختلف در اکثر کافه ها تکرار میشن یا به اصطلاح مد میشن. شما می تونید به جای تکرار کردن اونا کمی خلاقیت به خرج بدید و نوشیدنی خودتون و ابداع کنید و به جای شلوغ کردن منو با آیتم هایی که همه جا پیدا میشه اون قسمت رو به چیزی که فقط تو کافه‌ی شماست اختصاص بدید.

پادکست ما رو میتونید در Anchor, Spotify و google podcast بشنوید!

برای حمایت از ما لطفا ویدیو رو از یوتیوب ببینید!

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *