قهوه فوری قهوه واقعیست؟

باوجود اینکه افراد بسیاری قهوه فوری مصرف می کنند اما سوال جالبی بارها ازمن شده است

قهوه فوری قهوه ی واقعیست ؟

بله! قهوه فوری قهوه واقعیست، اما مسئله اینجاست که آنها دانه های قهوه نیستند و این خود پارادوکسی جذاب را شکل داده است.

1

قهوه فوری چیست؟ وچگونه تولید می شود؟

به زبان ساده قهوه فوری نتیجه ی قهوه ی دم شده  است که آب آن خارج شده و خشک شده است. درواقع این فرآوری به دو شکل انجام می شود  خشک کردن انجمادی و خشک کردن پوششی اما قبل از خشک کردن، قهوه دم می شود و با یکی از  روش های زیر غلیظ می شود و سپس تبدیل به قهوه فوری میشود: 

روش خشک کردن انجمادی: 

دراین روش قهوه دم شده در دمای (40-) درجه سانتیگراد منجمد می شود و پس از برش خوردن به بخش های کوچک جامد وحلال تبدیل می شود و بعد از این پروسه آن را در دمای پایین تر و در خلاء خشک می کنند و محصول آماده میشود و قهوه فوری آماده مصرف می شود.

از محاسن این روش می توان به اکسید نشدن دانه ها در مراحل فرآوری و ایجاد نشدن ترکیبات جدید در قهوه اشاره کرد و البته به علت استفاده از حرارت بسیار کم بخش کمی از عطر و طعم حفظ می شود.

روش خشک کردن پوششی: 

در روش خشک کردن پوششی قهوه دم شده در یک مسیر هوای گرم در قسمت بالایی یک برج استوانه ای بلند اسپری میشوند. مولکولهای قهوه در این بخش آب خود را از دست میدهند و در زمانی که به قسمت پایینی برج میرسند به تکه های خشک و جامد و حلال  درآب تبدیل میشوند که پس از خشک شدن قابلیت دوباره حل شدن در آب رادارند.

این پروسه بیشترین استفاده را در تولید قهوه فوری دارد قهوه های فوری با نام گلد معمولا با این روش فراوری میشوند.

5

حالا که از مراحل تولید قهوه فوری آگاه شدید می توانیم بیشتر در این باره توضیح دهیم.

نمی توانیم انکار کنیم قهوه فوری بسیار ارزان تر از دانه ی قهوه است اما باید فکر کنیم آیا ارزش پول دادن دارد یا نه؟

هرکسی به شکلی شخصی باید به این سوال پاسخ دهد زیرا هدف از خوردن قهوه دلایل متفاوت و متنوعی دارد اما باید به این موضوع نیز اشاره کنیم کسانی که به دنبال کیفیت قهوه و لذت از عطر و بوی قهوه هستند قطعا قهوه فوری گزینه ی مناسبی برای این دسته از مصرف کنندگان نیست زیرا دانه هایی که برای تولید قهوه فوری استفاده می شوند معمولا دانه های بی کیفیت و قدیمی هستند که زمان زیادی از برداشت و فرآوری آنها گذشته است و قسمت زیادی از کیفیت و عطر وبوی خود را از دست داده اند.

به عنوان مثال استفاده از قهوه فوری مانند استفاده از نان های بسته بندی شده و استفاده از دانه های قهوه مانند تهیه نان تازه است. حالا در نظر بگیرید کدام یک را انتخاب می کنید؟

البته فلسفه ی استفاده از قهوه فوری بهره بردن از زمان و تهیه قهوه در زمانی کم است اما امروزه تجهیزاتی به بازار آمده است که میتوان با استفاده از آنها در زمانی کم قهوه ای نسبتا با کیفیت خورد. چراکه بخشی از لذت خوردن قهوه در پروسه ی دم آوری آن است تهیه ی دانه ی قهوه و سپس آسیاب کردن آنها و پیچیدن رایحه وعطر قهوه ی تازه وهمنشینی دانه ها در کنار آب، این مراحل برای دوستداران قهوه از جذابیتی بدون جایگزین برخوردار است .

علی رغم این موضوعات همانطور که از اسمش روشن است قهوه فوری به علت سادگی در زمان مصرف و زمان کمی که برای تهیه ی آن صرف می شود مورد استفاده قرار میگیرد به همین علت من میخواهم چند نمونه از پیشنهادهای خودم را به عنوان جایگزین ارائه دهم :

  • به تازگی فیلترهای یک بار مصرفی به بازار آمده اند که می توانید به آسانی آنها را تهیه کنید وبا کمی قهوه ی آسیاب شده و آب داغ به سرعت قهوه ای باکیفیت تر میل کنید.
  • استفاده از کپسول های قهوه که چند سالی هست که در بازار وجود دارد و اخیرا در ایران نیز تولید می شوند. با وجود اینکه برای تولید این کپسولها نیز از قهوه های معمولی و حتی با کیفیت پایین  و آسیاب شده استفاده می کنند که بخش زیادی ازعطر و بوی قهوه کاسته می شود  اما به هر حال شما دانه ی قهوه را دم آوری می کنید و میل می کنید.
  • استفاده از قهوه های کیسه ای که مانند دم آوری چای کیسه ای (تی بگ) به سرعت و در زمانی کوتاه قهوه را آماده می کنید و میل می کنید.

این موارد راه هایی است که می توانید به عنوان جایگزین قهوه فوری استفاده کنید و هم ازدانه ی قهوه بهره ببرید وهم در زمانی کوتاه قهوه ای نسبتا با کیفیت تر را میل کنید.

پادکست ما رو میتونید در Anchor, Spotify و google podcast بشنوید!

برای حمایت از ما لطفا ویدیو رو از یوتیوب ببینید!

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید

One thought on “قهوه فوری قهوه واقعیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *