توزیع کننده، آره یا نه؟

دفعات زیادی به این موضوع برخورده ام که وقتی باریستاها می خواهند قهوه ی عصاره گیری شده را بررسی کنند، نوع ریزش و شکل ظاهری قهوه را مورد سنجش قرار می دهند. اگرچه این مسائل نیز در بررسی کلی قهوه دارای اهمیت هستند اما آنچه که درابتدا باید مورد بررسی قرار گیرد، مراحل قبل از این عوامل است، یعنی “توزیع کردن قهوه در سبد پرتافیلتر” که از لحظه ی قرار دادن پرتافیلتر در زیر خروجی آسیاب قهوه آغاز می شود، و اگر قهوه ی آسیاب شده به درستی و یکدست در پرتافیلتر توزیع نشود، آب از قسمتهایی بیشتر و از قسمتهایی کمتر عصاره گیری می کند که به این اختلال در اصطلاح “چنلینگ” می گویند.

اما در ابتدا بهتر است معنایی مشخص از یکنواختی ارائه دهیم تا بهتر به موضوع توزیع کردن بپردازیم.

منظور ما از یکواختی یعنی عواملی که منجر به عصاره گیری یکدست از تمام سطوح قرصِ قهوه در سبد پرتافیلتر می شود تا قهوه ای یکنواخت در تمام فنجان داشته باشیم.

چه عواملی منجر به یکنواختی میشود؟

_آسیاب کردن یکدست دانه های قهوه، که حاصل دستگاه آسیاب مناسب است که برای آگاهی بیشتر از این موضوع میتوانید به این قسمت مراجعه کنید.

 _ توزیع کردن یک دستِ تمامِ قهوه آسیاب شده در سبد پرتافیلتر که بهتر است بعد از انتقال قهوه ها در پرتافیلتر با کمک دست و ضربه زدن به کناره های پرتافیلتر (البته به صورت مساوی)، قهوه را در تمام سطوح پخش کنید و یا از ابزارهای سوزنی شکل برای پخش کامل قهوه ها و ازبین بردن اکسیژن بین ذرات استفاده کنید تا ذرات به طور یکدست کنار هم قرار بگیرند. سپس برای اطمینان بیشتر از انجام این پروسه می توانید از توزیع کننده استفاده کنید. توزیع کننده وظیفه ی یکدست کردن تمام سطوح قرص قهوه را بهتر از دست انجام می دهد و در هر مرتبه از عصاره گیری ثبات را وارد این چرخه می کند. چرا که ثبات در هر فنجان یکی از چالش های مهم هر کافه و یا باریستاها می باشد.

کدام روش توزیع بهتر است ؟

با اینکه بسیاری از افراد همچنان از توزیع ساده ی قهوه با دست و برحسب عادت با استفاده از کشیدن انگشت بر روی بستر قهوه ی آسیاب شده دفاع می کنند، اما آزمایشهای انجام شده بر نتایج همه ی روش ها نشان می دهد که استفاده از توزیع کننده ها به یکنواختی و ثبات بیشتری در قهوه ی عصاره گیری شده منجر می شود.

استفاده از توزیع کننده ها محاسن دیگری نیز دارد که به صورت مختصر به آنها اشاره می کنیم:

  • در کافه هایی که باریستاها در چند شیفت کار می کنند، ثبات و یکنواختی درفنجان ها کمتر مشاهده می شود. استفاده از توزیع کننده می تواند در یکنواختی قهوه در تمام فنجان ها در هر شیفت کاری کمک کند.
  • سرعت عمل در آماده کردن سفارش ها در زمان شلوغی کافه از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از توزیع کننده می تواند سرعت ما را در آماده کردن اسپرسوها افزایش دهد.
  • استفاده از توزیع کننده احتمال انتقال میکروبها را از طریق انگشتان به بستر قهوه کم می کند.
  • کاهش توزیع نامناسب به وسیله ی دست و یکنواخت توزیع شدن عمق بیشتری از قهوه آسیاب شده.
  • کمک به یکنواخت پخش کردن قهوه توسط باریستاهای کم تجربه.

رسیدن به یک فنجان اسپرسوی با کیفیت به مهارت، توجه و کنترل مناسب متغیرها بستگی دارد اما استفاده از ابزار های به روز و بهره بردن از تجارب افراد با تجربه که ازاین ادوات استفاده کرده اند نیز ما را در بهبود عصاره گیری ها و دم آوری هرچه بهتر قهوه کمک شایان توجهی می کند، اما ناگفته نماند که در این مسیر انجام آزمایش های شخصی و ثبت نتایج و بررسی آنها به ما کمک می کند تا بتوانیم مسیرهای تازه ای را کشف کنیم و بتوانیم در بهبود قهوه های با کیفیت تر اظهار نظر کنیم.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

پادکست ما رو میتونید در Anchor, Spotify و google podcast بشنوید!

برای حمایت از ما، لطفا این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید