انواع قهوه سرد

از زمانی که قهوه تخصصی جایگاه خودش را در میان دوستداران این دانه‌ی شگفت به تثبیت رسانده است روز به روز در حال با کیفیت تر شدن و مرغوب تر شدن است و این موضوع درکشف پتانسیل دانه ها نسبت به گونه ها و نژادشان نیز اثری عمیق داشته است و در موازات آن روشهای دم آوری و عصاره گیری نیز رشد و گسترش چشم گیری داشته است.

 در این میان هر روشی که منجر به عصاره گیری قهوه شود ویژگی ها و خواص خودش را دارد که نسبت به سلایق افراد در فصل های سال و ساعات گوناگون می تواند جذابیت داشته باشد. قهوه‌ی سرد هم به عنوان نوعی از قهوه خواهان خاص خودش را دارد و در تمام کشور ها با نگاهی ویژه با آن برخورد می کنند. روش های زیادی برای تهیه‌ی این نوع از قهوه وجود دارد که هر کدام از آن ها نسبت به پناسیل خود ویژگی ها و چه بسا معایبی دارد.

ساده ترین روش برای تهیه ی قهوه سرد استفاده از یخ در قهوه های عصاره گیری شده با آب داغ است که افراد زیادی از طعم آن لذت میبرند اما در این چرخه ی متنوع روشی وجود دارد که قهوه در همجواری آب و یخ و به صورت قطره ای عصاره گیری میشود و به مراتب با روش قهوه با یخ متفاوت است. قهوه عصاره گیری شده با آب داغ به مرور زمان طعم وعطر خود را از دست می دهد و تلخ تر میشود چرا که از بین رفتن رایحه ها در دماهای بالاتر سریعتر اتفاق می افتد اما عصاره گیری با آب سرد و یخ فرایند شیمیایی متفاوتی را رقم میزند و به شما فرصت می دهد تا حداقل هشت ساعت و بیشتر از آن به عصاره گیری ادامه بدهید.

 

 

با این وجود بهتر است که شما هدف خودرا ازنوشیدن قهوه مشخص کنید تا بتوانید روشی مناسب را برای تهیه قهوه سرد انتخاب کنید به عنوان مثال اینکه چقدر زمان دارید ویا چه قهوه ای در تهیه کرده اید و اصلا چه تجهیزاتی دراختیار دارید و یا اینکه در منزل هستید یا درکافه هستید همه ی این موارد میتوانند در انتخاب روش درنوشیدن قهوه تصمیم گیری شما را آسان تر کند.

همان طور که گفتیم اگر ساده ترین شکل برای تهیه قهوه سرد  در زمان کم هدف شماست و اگر تجهیزات دم آوری قهوه را در اختیار دارید می توانید قهوه را با روش های مرسوم مانند وی شصت و یا کمکس دم آوری کنید و قهوه را در سروری که یخ در آن است اضافه کنید و میل کنید. اما به این نکته نیز توجه کنید که نسبت آب به قهوه را به نحوی بررسی کنید تا اضافه کردن یخ به قهوه باعث رقیق شدن آن نشود. از آنجا که آب گرم اسیدها را استخراج می کند طعمی واضح و روشن با اسیدیته ای مناسب خواهید داشت.

اگر تصمیم دارید تا به شکلی ساده قهوه‌ی سرد تهیه کنید می توانید قهوه را درشت آسیاب کنید و با آب سرد ترکیب کنید. قهوه و آب در همجواری با هم قرار می گیرند و قهوه عصاره گیری می شود، بعد از رد کردن از یک صافی احتمالا شما قهوه ای ملایم و با اسیدیته ای کم و شیرین در اختیار دارید.

 

روش دیگری که می توانید استفاده کنید به وسیله‌ی ابزاری به نام تادی است که تشکیل شده از محفظه ای پلاستیکی و فیلتر و یا نمد است که سیستمی برای روش غوطه وری فراهم آورده است. با این روش و با استفاده از دستورالعمل های آن می توانید قهوه ای با طعم های پیچیده تر و جذاب تری تهیه و میل کنید.

قهوه سرد می تواند گزینه ای مناسب برای روزهای گرم و یا تنوع در نوشیدن قهوه باشد. اگر از این نوع قهوه لذت می برید می توانید با کمی جستجو و مطالعه بیشتر روش ها و گزینه های دیگر را نیز امتحان کنید.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

پادکست ما رو میتونید در Anchor, Spotify و google podcast بشنوید!

برای حمایت از ما لطفا ویدیو رو از یوتیوب ببینید!

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید

One thought on “انواع قهوه سرد

  1. امیر says:

    در این فیلم اشاره شد نسبت قهوه به آب , 1 به 100 و فکر میکنم منظورتان یک به 10 باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *