وسایل مورد نیاز در دم آوری قهوه: تمپر

 تمپر ابزاریست که برای تهیه ی اسپرسو به آن نیاز داریم. وظیفه ی تمپر فشرده کردن حجم مشخصی از قهوه ی آسیاب شده درون سبد پرتافیلتر است. تمپرها از نظر جنس، ظاهر، اندازه و وزن انواع گوناگونی دارند که هرکدام آنها نسبت به استفاده در عصاره گیری اثر خاص خودش را دارد. به همین دلیل در خرید و استفاده از تمپر باید توجه و دقت بسیاری داشت.

مرحله فشرده سازی پودر قهوه از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که اگر بیش از حد فشرده شود، منجر به عصاره گیری زیاد از قهوه می شود که به اصطلاح به آن بیش عصاره گیری (over extraction) می گویند که طعم قهوه را تلخ ،گس، غلیظ و زننده میکند و اگر حجم قهوه کم فشرده شود، کم عصاره گیری (under extraction ) رخ خواهد داد که در این صورت قهوه ای رقیق و بیش از حد ترش خواهیم داشت.

تمپرهای سطحِ تخت :

این تمپرها به دلیل سطح صافی که دارند اگر به درستی در بستر قهوه قرار بگیرند، حجم قهوه را یکنواخت فشرده خواهند کرد، ولی باید توجه کنیم زمانی که می خواهیم از آن استفاده کنیم دسته ی تمپر را در قسمتی از کف دست قرار دهیم تا فشار به طور یکنواخت به حجم قهوه وارد شود.

تمپرهای محدب

سطح این دسته از تمپرها به شکل محدب ساخته می شود تا امکانِ تماسِ لبه های بیرونی تمپر با کناره های حجم قهوه برقرار شود. این تمپرها بیشتر مناسب افرادی است که تجربه ی بیشتری در تهیه اسپرسو دارند، زیرا دقت بیشتری برای یکنواخت فشرده کردن حجم قهوه در سبد پرتافیلتر نیاز دارد.

لبه های این تمپرها نازک تر از قسمت مرکزی ساخته می شوند تا فشرده سازی به نحوی صورت بگیرد که آب از کناره ها نیز راحت تر عبور کند.

تمپرهای شیار دار

برخی از تمپرها بر روی سطح خود شیارهای دایره ای و ظریفی دارند که این شیارها پس از فشرده سازی اثری را روی سطح قرص قهوه به جا می گذارند که جریان عبور آب از قهوه ی فشرده شده با یکنواختی بیشتری ادامه پیدا کند.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

لطفا برای حمایت از ما، این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید