انواع روش های دم آوری قهوه

دم آوری قهوه روش های متفاوت و گوناگونی دارد که هرکدام از آنها طعم و مزه متفاوتی را در قهوه ایجاد می کند. این گوناگونی حاصل تغییر در عواملی از جمله دمای آب، شکل دستگاه و جنس آن، نوع و جنس فیلتر و درجه آسیاب قهوه می باشد که هرکدام در هر دستگاه به شکلی مورد استفاده قرار می گیرد.

سه روش اصلی و سه دسته بندی در دم آوری قهوه وجود دارد:

1-Pour Over یا ریزش متمرکز:

در این روش دم آوری آب با دمایی مشخص و به صورت دورانی از بالا ریخته می شود. در این میان فیلتری وجود دارد که قهوه را فیلتر و قهوه ی عصاره گیری شده از قسمت انتهایی فیلتر خارج می شود؛ مانند کمکس ، وی شصت ،کالیتا و جم. در این روش دستگاه دم آوری و نسبت آب به قهوه و نوع ریزش آب در محصول نهایی بسیار تاثیر گذار است.

2- همجواری یا Immersion:

 در این روش، زمان از عوامل مهم در میزان عصاره گیری محسوب می شود مانند فرنچ پرس، کلور و قهوه ترک …، در این شکل از دم آوری آب و قهوه به مدت زمان مشخصی در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا عصاره گیری صورت گیرد.

3- فشار و یا Pressure :

در این روش با ایجاد فشار از قهوه عصاره گیری می شود، مانند اسپرسو ماشین، اروپرس و موکاپات و…؛ فشار باعث حل شدن مواد جامد محلول و نامحلول بیشتر از قهوه می شود و هر چه مقدار فشار بیشتر باشد، عصاره گیری افزایش یافته و هرچه کاهش یابد عصاره گیری کم خواهد شد.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

لطفا برای حمایت از ما، این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید