مدرک گرفتن: نزدیک شدن یا دور شدن از هدف؟

اگرچه زمانی نه چندان دور مدرک گرفتن و مدرک داشتن نشان از توانایی و تخصص در رشته ای مشخص برای فرد داشت، اما این روزها دیگر نه مدرک ها چندان اعتباری دارند و نه فی نفسه مدرک گرفتن نشانه ی توانایی محسوب می شود. مدرک دادن و مدرک گرفتن آنقدر عادی شده است که دیگر کمتر کمکی در رسیدن به هدف و گذر از مراحل پیشرفت می کند.

البته همه ی ما می دانیم که دراین شلوغی و بلبشو، هستند افراد و موسساتی که هم خودشان و هم توانایی و مسیری که درآن در تلاشند، از اعتبار بالایی برخوردار است. روی حرف ما به سمت کسانیست که نمی دانند برای رسیدن به کدام مقصد در پی گرفتن مدرک و بدتر از آن، نزدیک کردن خود به نامِ آدمهایی که در یک رشته شناخته شده و معتبر هستند، دست و پا می زنند.

داستان مدرک از آنجایی آغاز شد که رسیدن به مدرک از رسیدن به توانایی در یک حیطه ساده تر اتفاق افتاد و بعد از این فراموش کردیم که این مدرک نبود که ما را معرفی می کرد، بلکه دانش و توانایی های ما بود که به مدرک اعتبار می داد. اما از آنجایی که جامعه ما را برحسبِ برچسب هایی که داریم قضاوت می کند، این روی سکه ی مدرک پررونق تر شد. متاسفانه همه ی ما از این موضوع به خوبی آگاهیم اما نه تنها کمکی به پرچیده شدن این داستان نمی کنیم، بلکه هر روز با تلاش برای گرفتن این مدارک در آتش آنها می دمیم.

چه کنیم که صنعت قهوه بیشتر از این مسمومِ این اتفاقات نشود؟

بالا بردن سطح مهارتهای شخصی در راستای اهداف و برنامه ریزی های ما کمک بسزایی به ما خواهد کرد. باید تلاش کنیم تا درگیر زرق و برق تبلیغات نشویم و با فاصله گرفتن از این فضاها در جهت یادگیری هرچه بیشتر گام برداریم و فراموش نکنیم که مسیر رسیدن به موفقیت مسیر یک شبه یا چند هفته ای نیست. شرکت در کلاسهای آموزشی تازه ابتدای مسیر است و بعد از آن است که تازه یادگیری و کسب تجربه و در ادامه با تلاش و ممارست، تخصص و دانش به دست می آید.

“مجموعه ها و کافه ها به جای اینکه بودجه ی خود را بر روی برندهای معروف هزینه کنند، برنامه ریزی خود را در جهتِ بالا بردن کیفیتِ قهوه و مرغوبتر کردنِ خدماتشان انجام دهند.” البته این حرف به معنای این نیست که خرید تجهیزات با کیفیت و شیک بد باشد! نه! حرف ما حرف تعادل و کیفیت است. “ماشین خوب راننده ی خوب هم لازم دارد”.

مجموعه ها و کافه ها برای استخدام پرسنل در هر بخش فقط به داشتنِ مدرکِ افراد اکتفا نکنند و تمرکز خود را بیشتر به سمت توانایی آنها معطوف کنند. با این کار هم به مجموعه ی خود کمک می کنند، هم افراد سعی می کنند تا توانایی ها و تخصص خود را افزایش داده و فقط به گرفتن مدرک اکتفا نکنند و مهم تر از همه اینکه افرادی که توانایی و تجربه ی بیشتری در حیطه ی کاری خود دارند ولی به هر دلیلی مدرک ندارند هم فرصتِ رشد بیشتری پیدا می کنند.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

پادکست ما رو میتونید در Anchor, Spotify و google podcast بشنوید!

لطفا برای حمایت از ما، این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید