واردات دانه ی سبز چقدر اهمیت دارد؟

یکی از عوامل مهم در تولید هر چیزی در اختیار داشتن مواد اولیه است؛ مثل طبخ نان، تصورکنید گندم در دسترس نداشته باشید و مجبور شوید نان بسته بندی شده ی بیات بخورید! برای همه ی ما که از کودکی به نان تازه عادت داریم ملموس است که چقدر این اتفاق ناراحت کننده است. صنعت قهوه نیز از این قاعده مستثنا نیست. در اختیار داشتن دانه سبز برای گسترشِ گستره ی طعمی و پوشش دادن سلایق بیشتر و همچنین بهبود کیفیت مصرف قهوه از اهمیت بالایی برخوردار است. عامل دیگری که در اهمیت دانه سبز می توان در نظر گرفت، تازگی قهوه است که از ارکان مهم تولید قهوه ای خوش عطر با طعمی دلچسب است. با توجه به این مسائل و رشد روز افزون کافه های سطح شهر و تقاضای بیشتر مصرف کنندگان قهوه، باید در راستای بهبود هرچه بیشتر کیفیت قهوه های مصرفی و رواج چرخه ی واردات دانه ی سبز از بستری صحیح قدم برداریم اما باید به این مهم هم توجه داشته باشیم که واردات دانه سبز جدای از قوانین و مجوزهای مربوطه، نیازمند داشتن آگاهی و تجربه مناسب است؛ چراکه هر منطقه و هر کشوری که دارای شرایط پرورش قهوه است نسبت به اقلیم و فرهنگ آن ناحیه با یکدیگر متفاوت هستند؛ پس باید با این موضوع از منظری مناسب رو به رو شویم.

یکی دیگر از عواملی که در این مسیر قابل توجه است، مسئله ی یافتن قهوه ی سبز با کیفیت و در عین حال با قیمت مناسب است که نیازمند تجربه و شناختی صحیح و اصولی می باشد، از موضوعاتی مانند گونه و نژاد قهوه گرفته تا شناخت اساسی از محصول نهایی.

با وجود تنوع زیستی بسیار دانه های قهوه و در عین حال گسترش هرچه بیشتر پرورش دانه ی سبز، جستجوی مناسب و کارآمد، خود از عوامل تاثیر گذار این روند است؛ زیرا ارتباط مناسب با کسانی که در این چرخه فعالیت می کنند حائز اهمیت است؛ چرا که فرهنگ داد و ستد نیز از مسائلی است که در هر کشور و هر ناحیه از آداب خاصی برخوردار است و ارتباط موثر با اشخاص قابل اطمینان که منجر به سرمایه گذاری ایمن تر شود، کار راحتی نخواهد بود.

از مسائل دیگری که دارای اهمیت است، بحث یکسان بودن نمونه ی اولیه ی دانه های قهوه و دانه هایی است که خرید می کنیم. از این روی به روش هایی که به خریدی امن و ایمن منجر شود باید دقت کنیم.

زمان خرید قهوه سبز یکی دیگر از موضوعات قابل توجه در چرخه ی واردات دانه سبز است. زیرا فصل کاشت و برداشت درهر ناحیه و هر کشور باهم متفاوت است . ممکن است شما در برزیل بتوانید در تمام فصول سال قهوه تهیه کنید، اما مثلا در کنیا و یا اوگاندا این موضوع کاهش می یابد؛ و شاید فقط دو تا سه ماه از سال بتوانید قهوه مناسب تهیه کنید.

مسئله ی دیگر مسئله ی حمل و نقل است. چرا که اگر دانه ها در مسیری مناسب انتقال پیدا نکنند، بسیار سریع کیفیت خود خود را از دست خواهند داد.    

این موارد تنها گوشه ای از موضوعاتی است که در روند واردات دانه ی سبز باید مدنظر قرار گیرند.

 اما در آخر برای هرکدام از ما که به هر نحوی در این چرخه ی متصل به این دانه ی جذاب مشغول هستیم، لازم است به این نکته توجه کنیم که  خرید هرچه بیشتر دانه سبز از کشاورزان یعنی تزریق امید و انگیزه در زندگی انسانهایی که به سختی کار می کنند تا دانه ای باشد که تبدیل به عصاره ای انرژی بخش و یا آرامش بخش در فنجان هایمان شود. پس هر زمان که فنجانی قهوه حالتان را خوب می کند به خوب کردن حال آنهایی که این دانه را پرورش می دهند هم باشید.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

لطفا برای حمایت از ما، این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید