وقتی از تبلیغ قهوه حرف میزنیم در مورد چی حرف میزنیم؟

میلیون ها آدم در سراسر جهان هستند که شروع روزشان به قهوه ای که می خورند وابسته است. از زمانی که این دانه ی جادویی از دل میوه ی سرخ درخت قهوه کشف شد و تبدیل به نوشیدنی جذاب هر صبح آدمهایی شد که بعید است یک روز را بدون آن سرکنند، دولت ها، سرمایه داران، کشاورزان و هرکسی که با این صنعت در ارتباط است به موضوعی مشترک فکر می کردند که تا همین حالا ادامه دارد، چطور قهوه ی بیشتری بفروشیم؟

اما پیش از آنکه به این سوال پاسخ دهیم، باید به نکات مهمتری بپردازیم. چرا که این روزها قهوه، فقط یک نوشیدنی نیست، قهوه  دانه ای چند بُعدیست که باید همه این زوایا را بررسی کرد. کیفیت، عطر و رایحه، یکنواختی و پایداری طعم و مزه و تازگی، از عواملی ست که برای قضاوت کردن هر دانه ای نیاز به بررسی دارد تا بتوانیم در مصرف کنندگان اشتیاق و شناخت بیشتری ایجاد کنیم.

ولی چطور می شود طعم و مزه را از طریق عکس یا فیلم های تجاری و تبلیغاتی انتقال داد؟

اگر روند رشد قهوه در جوامع را مرور کنیم، متوجه خواهیم شد سلایق و توقعات مصرف کنندگان در گذشته به نوشیدن قهوه برای شروع روز و یا درمان خستگی های پایان کار خلاصه می شد، اما با رشد کیفیت قهوه و دانش قهوه توقعات مصرف کنندگان نیز افزایش یافت. بعد از این تغییرات کسانی که قهوه می خورند به دنبال عطر وب وی بهتر، طعمهای متفاوت تر و حتی اطلاعات بیشتری ازجمله گونه و ناحیه ای که قهوه در آن رشد کرده است و نوع برشته کاری را قبل از مصرف بررسی می کنند، پس اگر فروشندگان و تولید کنندگان قهوه به دنبال فروش بیشتر محصولشان هستند، باید بتوانند در این نیازها اثر بگذارند وگرنه خریدارانشان را از دست خواهند داد.

پس برای آنکه بتوانیم پاسخ مناسبی برای سوال بالا دریابیم، باید بفهمیم که مصرف کنندگان برای چه هدفی قهوه میخورند و به چه عواملی در خرید قهوه توجه میکنند!

اگرچه همچنان افراد زیادی قهوه را برای ویژگی انرژی بخش بودن و عامل نشاط بودن می خورند اما روز به روز به تعداد افرادی که در کنار این ویژگی ها به دنبال کیفیت طعمی و تنوع قهوه می گردند نیز افزوده می شود پس برای رشد فروش باید بتوانیم مفاهیم کلیدی این محصول، یعنی طعم، عطر، کیفیت و تازگی را در ابتدا ایجاد و سپس آنها را انتقال دهیم و این همان نقطه ای است که تبلیغ برای قهوه را کمی سخت و متفاوت می کند که اگر موفق به اینکار نشویم چه بسا هر عملی در این راستا یا بیهوده خواهد بود و یا گذرا و موقتی. پس در نتیجه آنچه که باید هدف کسانی که در صنعت قهوه فعالیت می کنند قرارگیرد، “ایجاد شناخت صحیح قهوه “برای دوستداران و مصرف کنندگان قهوه است. چرا که واضح است وقتی شناخت صحیحی از قهوه رخ دهد تولیدکنندگان راه های ساده تری برای انتقال اطلاعات تخصصی تر و حتی برجسته کردن نام محصولاتشان خواهند داشت.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

پادکست ما رو میتونید در Anchor, Spotify و google podcast بشنوید!

برای حمایت از ما، این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید