اثر شیرین کننده ها در قهوه

هر دانه ی قهوه، در ذات خود دارای طعم ها و مزه های گوناگونی است که در فرآیند عصاره گیری از دانه ها استخراج میشوند. شیرینی یکی از این مزه ها می باشد.

در واقع، قهوه ای شدن دانه های قهوه در مرحله برشته کاری وجود قندها و ساکاروز در دانه ی قهوه است که در اثر حرارت و کاراملیزه شدن، قهوه ای می شود.

 اما شیرینیِ قهوه با آنچه که ما از شیرینی در ذهنمان داریم کاملا متفاوت است و نیاز به تمرین و توجه بیشتری برای درک و احساس کردنِ این نوع از شیرینی داریم.

اضافه کردن شکر چه اثراتی در قهوه میگذارد؟

خیلی از افراد عادت دارند زمان خوردن قهوه از شکر استفاده کنند اما اضافه کردن شکر به قهوه فقط باعث شیرین شدن آن نمیشود! بلکه اضافه کردن شکر به قهوه باعث میشود طعم ها شدت بیشتری گرفته و ماندگارتر شوند. در واقع هر شیرین کننده ای باعث میشود نوشیدنی ما غلیظ تر شود.

اگر دقت کرده باشید اضافه کردن شیرینی به هر نوشیدنی ای باعث غلیظ تر شدن آن میشود و روشن است که با افزایش غلظت، طعم ها قوی تر شده و ماندگارتر میشوند. ناگفته نماند که بعضی از طعم ها با شیرینی تکمیل شده و بهتر احساس می شود.

به صورت کلی اضافه کردن شکر به قهوه، در تمام جهان کمی بحث برانگیز است!

موضوع طعم بسیار سلیقه ای و شخصی است و هر شخصی خودش انتخاب میکند قهوه را به چه شکل و با چه افزودنی هایی میل کند. چه بسا همین موضوع باعثِ گسترش انواع قهوه در سراسر جهان شده است. بعضی ها عادت دارند قهوه را سیاه و تلخ بنوشند، بعضی دیگر قهوه را با اسیدیته ای متعادل می پسندند و گروهی عادت دارند شیر به قهوه ی خود اضافه کنند اما بهتر است موضوع را از زاویه ی دیگری نیز نگاه کنیم، قهوه ای که به دست ما میرسد حاصل تلاش هزاران انسان است که برای به وجود آوردن طعم ها و مزه ها در این دانه، زحمات فراوانی کشیده اند و پس از آنها باریستایی که قهوه را دم آوری میکند و برای شما سرو میکند تلاش زیادی کرده است تا قهوه ای مطلوب برای شما مهیا کند و حداقل کاری که میتوانیم برای پایمال نشدن زحمات آنها انجام دهیم کمی تلاش بیشتر برای درک و احساس طعم ومزه هایی است که در قهوه وجود دارد، جدا از این مسئله برای تجربه کردن طعم های گوناگون در قهوه و احساس طعم و مزه های تازه تر، پیشنهاد میکنیم سعی کنید پیش از آنکه شکر را اضافه کنید کمی قهوه را مزه مزه کنید و سعی کنید طعم های آن را احساس کنید و اگر باز هم نیاز به شکر را احساس کردید، در آن زمان شکر را اضافه کنید. چرا که قهوه های با کیفیت و قهوه هایی که دم آوری مطلوبی دارند اصولا نیاز به هیچ گونه افزودنی ندارند و اگر با کمی توجه بیشتر میل کنید، میتوانید شکر را به کلی حذف کنید.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

پادکست ما رو میتونید در Anchor, Spotify و google podcast بشنوید!

برای حمایت از ما، لطفا این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید