چالش های درک نت های طعمی قهوه

همه ی ما بارها در زمان تهیه قهوه با کلماتی که روی بسته ی دانه های قهوه ثبت شده است روبه رو شده ایم.

کلماتی از جمله : طعم های گل یاس، شکلات تلخ، بری، انگور سیاه، آجیلی، میوه ای، گلی، انجیر، توت فرنگی و ….

این کلمات وسوسه ای را به جان ما می اندازد که بارها و بارها تلاش کنیم تا تمام آنها را احساس کنیم؛ اما مسئله اینجاست:

آیا آنچه از طرف کارگاه های رستری روی بسته ی قهوه ثبت می شود در آن دانه وجود دارد و یا آنچه ثبت شده است فقط درک شخصی افرادیست که آن دانه را ارزیابی کرده اند؟

پاسخ این سوال هرچه که باشد باعث گیج شدن مصرف کنندگان می شود پس چگونه می توانیم به آنها در درک هرچه بیشتر طعم ها کمک کنیم؟

کمک به مصرف کنندگان در درک این عطر و طعم برای رضایت و حفظ مشتری بسیار مهم است. پس چرا برخی از افراد با این دانسته ها دچار سردرگمی می شوند؟ 

در واقع چگونه می توانید طعم یک قهوه را به گونه ای توصیف کنید که آنها درک کنند؟

اول از همه ، برای به حداقل رساندن سردرگمی ، بسیار مهم است که اصطلاحات “نت های طعم دهنده” و “طعم دهنده ها” را از هم جدا کنیم .

به عبارت دیگر ، ما باید برای مصرف کنندگان اهمیت تمایز بین “کلماتی را که روی بسته می نویسیم و در مقابل طعم دهنده هایی که ممکن است آنها بچشند” روشن کنیم. عطر و طعم در قهوه طیف وسیعی از احساسات مختلف است ، در حالی که آنچه دریافت می کنیم به چگونگی تجربه و احساسات ما برمیگردد.

در واقع آنچه که از عطر وطعم قهوه احساس می کنیم، حاصل تجربیات ما از چیزهایی است که می خوریم و تجربه می کنیم.

“این به ما کمک می کند شخصیت منحصر به فرد یک قهوه مشخص را توصیف کنیم”

به همین دلیل هم تجربیات هرشخص با شخص دیگر متفاوت است. زیرا آنچه که به عنوان ارزیابی تفسیر می کنیم حاصل احساساتی شخصی است که ما آن را با این اصطلاحات تفسیر می کنیم.

این امر معمولاً چالش غیر منتظره ای ایجاد می کند ، به ویژه هنگامی که به تفاوت بین جوانه های چشایی مصرف کنندگان و افراد آموزش دیده در صنعت می رسد. این می تواند نبردی دشوار برای هر دو طرف باشد ، زمانی که مصرف کنندگان ، هر چقدر تلاش کنند ، قادر به درک طعم هایی نیستند که باریستاها به آنها اطمینان می دهند در یک قهوه وجود دارند. و به نوبه خود ، این امر می تواند نشان دادن ارزش آن قهوه را بسیار دشوار کند.

چگونه می توانید به مصرف کنندگان در درک نت های طعمی عطر و طعم کمک کنید؟

خبر خوب این است که روش های زیادی وجود دارد که می توانیم به مصرف کنندگان در نت های طعم دار کمک کنیم. به عنوان مثال کارگاه های برشته کاری ویا کافه ها میتوانند میزبان ارزیابی عمومی شوند اینکار می تواند مشتریان را در مورد آنچه یک قهوه عالی را میسازد روشن کند.این به آنها کمک می کند برخی از طعم ها را بشناسند و توصیف کنند ، احساس چشایی خود را از طریق تمرین تقویت کرده و در جامعه ای که از همان واژگان استفاده می کند معاشرت داشته باشند.

مهمترین عاملی که به شما کمک میکند :”تا آنجا كه می توانید چیزهای جدید را بچشید”. “یک بار امتحان کنید. دوست ندارید مهم نیست. شما چیزی در مورد تجربه و مطالب جدیدی در مورد طعم و مزه یاد خواهید گرفت. این کار دایره ی لغات و بدن شما یا را برای توصیف چیزهای مختلف باز می کند.

همچنین ، هنگامی که چیزهایی را می چشید ، واقعاً به آنها فکر کنید. سعی کنید و درک کنید که چه چیزی منجر به این اختلاف سلیقه شده است.  یک چشنده باتجربه تمایل به استفاده از زبان توصیفی پیچیده تر دارد و بیشتر برای دریافت چیزهایی فراتر از احساسات اصلی چشایی عادت دارد. این به شما کمک می کند که در تفکر عمیق در مورد غذا و نوشیدنی باتجربه تر شوید ، از طعم و مزه آگاهی بیشتری کسب کرده و نحوه ارتباط با طعم را توسعه دهید.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر و گرافیست: ساراناز قاسمی

ادیت ویدیو: مجتبی حیدری و فرزام زمانی

ادمین سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی