قدم به قدمِ چشیدن اسپرسو

همانطور که قهوه ی اسپرسو تعریف مشخصی دارد ( اسپرسو نوشیدنی غلیظی است که درزمانی مشخص و به کمک دستگاه اسپرسو ماشین و تحت فشار 8 یا 9 بار و دمای آب بالای 90درجه سانتیگراد ساخته میشود ) و هر متغیر و کنشی در کیفیت طعم و عطر آن موثر است! شیوه ی خوردن این نوشیدنی نیز میتواند در دریافتِ بهترِ طعم و عطر آن نیز اثرگذار باشد و درکل روش صحیح این نوشیدنی جذاب کمک میکند تا لذت بیشتری از نوشیدن آن ببریم. علی رغم اینکه دریافت طعم ها به واسطه ی ذائقه وسلیقه موضوعی شخصی محسوب میشود، اما فراموش نکنید به عنوان مثال، اینکه شما زمان میل کردن اسپرسو، قهوه را هم بزنید یا اینکار را انجام ندهید در طعم هایی که دریافت میکنید تغییر ایجاد میکنید. از این رو در این پست سعی کرده ایم آنچه که در اثر تجربه به آن دست یافتیه ایم را با شما به اشتراک بگذاریم.

اولین معیاری که در نوشیدن اسپرسو باید در نظر بگیریم دمای آن است. اگر هدفتان دریافتِ تمام و کمال اسپرسو باشد بهتر است آن را در سه دمای مختلف بچشید. زمانی که اسپرسو داغ است، زمانی که دما کمی فروکش میکند و زمانی که قهوه سرد شده است. در واقع قهوه ماده ایست که در هر دما ویژگی های متفاوتی را از خود بروز می دهد پس در هر دما دریافت شما از طعم و عطر قهوه متفاوت خواهد بود.

دومین نکته مسئله ی غلظت اسپرسو می باشد. به صورت کلی اسپرسو نوشیدنی است که از دو لایه تشکیل شده است: کِرِما و مایع که هرکدام از این بخشها ویژگیهای طعمی و عطری خودش را دارد!

1-کِرِما (crema)

کرما لایه ایست قهوه ای رنگ که در اثر پروتئین ها، روغن ها و ملانوئیدین ها که از ترکیب شکر و آمینو اسیدها و اکسیژن حاصل میشوند.

2-مایع (liquid)

این لایه بخش اصلی شات اسپرسو می باشد که شیرینی و اسیدیتی را در بر می گیرد. این بخش را می توان به عنوان دو لایه مجزا از هم در نظر گرفت :
قسمت بدنه نوشیدنی ویا بادی (Body) که بخش میانی شات اسپرسو است که معمولا به رنگ کاراملی تیره شکل میگیرد، و قسمت قلب (Heart) یا قسمت پایه اسپرسو که معمولا غنی ترین لایه بوده و دارای رنگی تیره می باشد.

پس برای بهتر دریافت کردن تمامیِ طعم اسپرسو پیش از میل کردن، پیشنهاد میشود محتوایات داخل فنجان را هم بزنید تا قهوه ای یکنواخت و متعادل را احساس کنید.

بادیِ قهوه میزانِ وزنی است که ما بر روی زبان احساس میکنیم. ویژگی که در اثر مواد جامد حل شده در نوشیدنی ما به وجود می آید.

بادی میتواند سبک مانند چای، متراکم وسنگین مثل عسل گرم باشد و یا چیزی شبیه به شربت، روغنی و خامه مانند!

موضوع بعدی بحث آروما یا رایحه ی اسپرسو می باشد چرا که این مسئله از معیارهای مهم یک قهوه ی ایده ال است. در واقع حواس بویایی و چشایی ما رابطه ی تنگاتنگی با یگدیگر دارند. در واقع بسیاری از طعم های پیچیده و ظریف قهوه به کمک حواس بویایی ما دریافت میشود. پس بهتر است از رایحه ی اسپرسو غفلت نکنید و سعی کنید عطر و بوی قهوه را کشف کنید و از آن لذت ببرید.

دریافت عطر و طعم قهوه رابطه ای مستقیم  با حافظه ی چشایی و تجربه و توانایی ما در شناسایی طعم ها دارد به همین دلیل بهتر است زمانی که جرعه ای اسپرسو میچشید فکر کنید و تلاش کنید تا به کمک حافظه، طعم هایی که با خاطر می آورید را ثبت کنید. این کار برای بازشناسی طعم ها کمک بسزایی به شما خواهد کرد و برای گسترش توانایی خود در راستای شناخت طعم ها سعی کنید خوراکی های تازه تر با طعم هایی جدید را امتحان کنید و آن ها را در حافظه ی خود ثبت کنید.

معیار بعدی در نوشیدن اسپرسو اسیدیته است.

اسیدیته ی قهوه که از شاخصه های مهم یک اسپرسو به حساب می آید که تلفیقی از شیرینی و ترشی می باشد و نتیجه ی وجود اسیدهای طبیعی در قهوه است که باتوجه به ذاتِ دانه ی قهوه و شیوه ی برشته کاری و نوعِ عصاره گیری از قهوه ای به قهوه ی دیگر متفاوت بروز میکند.

مسئله ی بعدی پایان و یا فینیش اسپرسو است که پس از قورت دادن آن رخ میدهد. پایان یا فینیش، آخرین احساسی است که شما پس از بلعیدن قهوه احساس میکنید. در واقع بهتر است زمان عصاره گیری و ساخت اسپرسو توجه دقیقی به این بخش داشته باشیم چرا که قهوه ای که میل میکنید را با این احساس به یاد خواهید آورد.

  این احساس توسط عصب هایی که در انتهای زبان و کام شما وجود دارد دریافت میشود و با توجه به شاخصه های قهوه میتواند جذاب و شیرین و یا خشک ،گس و یا تلخ و زننده باشد. و این احساس میتواند ماندگار و یا زود گذر باشد.

همانطور که پیش از این هم یادآوری کردیم دریافت و احساس طعم ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است و رابطه ای مستقیم با سلیقه و حافظه ی چشایی افراد دارد پس فراموش نکنید این نکات مسائلی هستند که در طول زمان و در تمرین های مکرر بهتر و روشن تر احساس میشود از این رو همچنان به خوردن اسپرسو ادامه دهید و در زمان چشیدن آن به این نکات توجه بیشتری کنید تا با این بخشها بیشتر و بهتر رابطه برقرار کنید و از طعم های جادویی و جذاب هر قهوه بیشترین لذت را ببرید.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن : مجتبی حیدری

طراح تصاویر : ساراناز قاسمی

ادمین سایت و شبکه های اجتماعی : فرزام زمانی

لطفا برای حمایت از ما، این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید