توزیع قهوه آسیاب شده در روش های دمی

دم آوری قهوه و میزان عصاره گیری از ذرات قهوه به عوامل زیادی بستگی دارد که در پست های قبل به آنها پرداخته ایم اما در این میان عوامل جزئی بسیاری وجود دارد که کمتر مورد توجه قرار میگیرند از جمله ی آنها روش های توزیع قهوه آسیاب شده در دستگاه دم آوری است که تاثیر مستقیم در میزان عصاره گیری و زمان دم آوری دارد.

پس از آسیاب کردن دانه های قهوه، ذرات بسیار ریزی در حجم آنها وجود دارد که اگر تصمیم مناسبی برایشان گرفته نشود، پروسه ی دم آوری را دچار اختلال میکند چراکه معمولا بخشی از آنها به دیواره ی فیلتر متصل میشوند و قسمتی از آنها در جریان آمیزش با آب گرم به سمت انتهای فیلتر حرکت میکنند و فیلتر را مسدود میکنند.

در واقع ذرات بسیار ریز عامل ایجاد طعم های زننده و بسیار تلخ در قهوه میشوند.

برای جلوگیری از این پیامد بهتر است پس از آسیاب کردن از الک های درجه بندی شده برای یکنواخت کردن حجم قهوه استفاده کنید. این روش کمک میکند تا حجم قهوه تا حدود زیادی یکنواخت شود و بتوانید عصاره گیری را یکدست پیش ببرید.

اقدام دیگری که در راستای دم آوری یکنواخت در روش های چکه ای می توانید انجام دهید توزیع مرحله ای پس از شستن وخیس کردن فیلتر است. به این صورت که قهوه ی آسیاب شده را در دستگاه چند مرتبه تکان دهید تا ذرات از یکدیگر منفصل شده و دوباره انباشته شوند با اینکار ذرات ریزتر در انتهای فیلتر قرار میگیرند و ذرات درشت تر در سطح میمانند.

به صورت کلی بهتر است به این شکل تصور کنیم که پروسه ی دم آوری از زمانی که آب را به قهوه اضافه میکنیم آغاز نمیشود! فرآیند دم آوری از زمانی آغاز میشود که تجهیزات را مهیا میکنیم و قهوه را آسیاب میکنیم اگر از این زاویه به پروسه دم آوری نگاه کنیم به همه ی جزئیات توجه بیشتری میکنیم و برای هر عاملی تصمیم مناسبی اتخاذ میکنیم.

نحوه ی عمل ما جهت توزیعِ ذرات قهوه در دستگاه باید به نحوی صورت بگیرد که با ریزش آب بر بسترِ قهوه، حرکت ذرات و آمیزش آب و قهوه منجر به استخراج یکنواخت از جوهر قهوه شود.

سعید عبدی نسب

نویسنده متن : مجتبی حیدری

طراح تصاویر : ساراناز قاسمی

ادمین سایت و شبکه های اجتماعی : فرزام زمانی

لطفا برای حمایت از ما، این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید