دمای آب تجربه ی شما را در دم آوری تغییر خواهد داد!

آیا دقت کرده اید بعد از دم آوری قهوه زمانی که دما کاهش می یابد طعم ها و رایحه ها تغییر می کند؟

در این زمان احتمالا طعم های شیرین تر و میوه ای را دریافت خواهید کرد! این تغییر در عطر و طعم حاصل واکنش های شیمیایی خاصی است که در اثر نوسانات دمای آب ایجاد می شود!

هر فنجان قهوه حاصل ده ها طعم و رایحه است که ترکیب آنها با هم، فنجان قهوه ی شما را تشکیل داده است.

قهوه نوشیدنی بسیار پیچیده ای است. این ماده دارای طعم ها و رایحه های گوناگونی است که در زمان نوشیدن و بو کردن و ترکیب آنها احساس می شود.

اما دمای آب چگونه در عصاره گیری ما اثر می گذارد؟

دمای آب در روش های عصاره گیری و دم آوری قهوه با یکدیگر متفاوت هستند! البته بدست آوردن دمای ثابت، کار بسیار دشواریست؛ زیرا قهوه متغیریست که به عوامل زیادی برای دم آوری مطلوب نیاز دارد که هرکدام باید بصورت جداگانه ارزیابی و کنترل شود.

دمای آب رابطه ی مستقیمی با میزان عصاره گیری دارد، هنگامی که دمای آب افزایش می یابد مولکولهای آب انرژی بیشتری از گرما دریافت می کنند و تعامل بین آب و مولکولهای قهوه بیشتر می شود و بیش عصاره گیری رخ خواهد داد و زمانی که دمای آب پایین باشد قدرت انحلال پذیری کمتری دارد و کمتر از قهوه عصاره گیری خواهد کرد.

قهوه حاوی موادهای گوناگونیست که هرکدام از آنها در دمای مشخصی از قهوه استخراج می شوند مانند کافئین، اسید مالیک، اسید کلروژنیک، اسید اَسِتیک، و روغن های مختلف.

اولین موادی که استخراج می شوند معمولا اسید ها هستند و دما هرچه بالاتر می رود یعنی از 80 درجه سانتیگراد به بعد مواد دیگری چون کافئین و دمای بالاتر یعنی از 90 درجه کلروژنیک اسیدها و در دمای 94 درجه به بعد طعم های تلخ و گس استخراج می شود.

پس دقت کنیم که در هر روش دم آوری “دمای آب” اهمیت بسزایی در طعم و کیفیت محصول نهایی دارد!

اما در این میان عامل مهم دیگری وجود دارد که باید به آن توجه بیشتری داشته باشیم: ثبات “دما “! چرا که به عنوان مثال در روشهای چکه ای زمان دم آوری کمی طولانی تر است و دمای آب در حال کاهش است. پس باید دمای آب را کنترل شده پیش ببریم و اگر دما در نوسان قرار بگیرد و کم و زیاد شود، عصاره گیری نامطلوب و طعم های ناخوشایندی را تجربه خواهیم کرد.

چطور دمای مناسبی برای دم آوری و عصاره گیری قهوه ایجاد کنیم؟

  1. قطعا تجهیزات در دمای آب اثربسازایی دارند سعی کنید از تجهیزاتی برای گرم کردن آب استفاده کنید که دما قابل مشاهده و قابلیت تنظیم داشته باشند.
  2. اگر میخواهید آب داغ را در ظرف جابه جا کنید حتما پیش از جابه جایی ظرف دوم را به خوبی گرم کنید.
  3. زمان دم آوری از کتری هایی استفاده کنید که دما را در یک محدوده ثابت نگه می دارند .
  4. نوع ریزش آب در فرآیند دم آوری اهمیت زیادی دارد که نیاز به یادگیری و تمرین دارد.
  5. در هر روش دم آوری دستورالعمل هایی وجود دارد که بهتر است همه ی آنها را بیاموزید و سپس روش شخصی خود را در هر روش دم آوری ایجاد کنید .

سعید عبدی نسب

نویسنده متن: مجتبی حیدری

طراح تصاویر: تینا پناهی

ادیت ویدیو: سپیده اسلامی

مدیر سایت و شبکه های اجتماعی: فرزام زمانی

لطفا برای حمایت از ما، این ویدیو را در یوتیوب ببینید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید