قهوه نه باید تلخ باشد نه ترش!

به جای اینکه از نام قهوه های تخصصی اجتناب کنید آغوشتان را به روی آن باز کنید و با تجربه‌ی بیشتر، طعم های میوه ای و پیچیده را کشف کنید و لذت ببرید.

اما چرا قهوه های تخصصی معمولا ترش هستند؟

ترشی زننده ای که افراد زیادی را از این نام فراری داده است. در صورتی که در حقیقت باید قهوه تخصصی با طعمش ما را شگفت زده کند. هر طعم و مزه ای اگر بیش از اندازه باشد ناراحت کننده است. تلخی و ترشی دو روی سکه‌ی قهوه هستند که اگر در حد تعادل نباشند ما را از قهوه زده می کنند.

همانطور که از نام این قهوه پیداست ویژگی های منحصر به فردی در طعم و عطر آن باید یافت شود اما چرا گاهی ترشی ناخوشایندی از این نوع قهوه برداشت می شود؟ ترشی زننده به دلایل زیادی بستگی دارد که هیچکدام به اینکه قهوه تخصصی است هیچ ربطی ندارند. ترشی بیش از حد حاصل قهوه کم عصاره گیری شده و یا محصول خطا در فرآیند برشته کاری و در کل دم آوری نامناسب و مسایل دیگری است که با کمی تغییر می توانیم این مشکلات را بهبود ببخشیم.

چه چیزی قهوه را ترش میکند؟

در واقع اسید ها در قهوه باعث بروز پیچیدگی های طعمی در فنجان شما می شوند و بدون آنها شما قهوه ای بدون طعم و بو که در اصطلاح “فلت” می گویند خواهید داشت پس به جای اینکه نگران ترشی قهوه باشید کمی گسترده تر به طعم قهوه نگاه کنید و از پیشنهاد باریستای کافه ای که رفت و آمد دارید بهره ببرید و تجربه‌ی قهوه هایی با طعم ها و رایحه های پیچیده و شگفت را تجربه کنید.

 

 

 

اما در کل اسیدیته با طعم اسیدی در قهوه نباید باهم اشتباه گرفته شوند. اسیدیته در قهوه تعادل بین ترشی و شیرینی است که از وجود اسیدهای طبیعی قهوه که میزان آن ها نسبت به شاخصه های ذاتی دانه ها و گونه و نژاد قهوه متفاوت هستند تشکیل می شود که در این مقاله به طور کلی توضیح داد شده است.

اسیدها در قهوه مانند انواع میوه های اسیدی مثل پرتقال ،نارنگی ،لیمو طعم های مجزا و متفاوتی را تشکیل می دهند که هرکدام ازین قهوه ها نسبت به ناحیه پرورش نوع کاشت و برداشت و نوع فراوری و سطح برشته کاری طعم و مزه ی متفاوتی را در فنجان میسازند که اگر به درستی دم آوری و عصاره گیری شده باشد هوش از سر هر کسی که قهوه می نوشد می پراند اما آن ترشی زننده ای که بعد از خوردن قهوه باعث میشود دهانمان را جمع کنیم و حالت گسی در روی زبانمان حس کنیم موردی ناخوشایند است که به اشتباه به قهوه های تخصصی پیوند خورده است وحاصل باور غلط و خطای ابتدایی در اغازهمه گیر شدن قهوه های تخصصی رخ داد نشات میگیرد،اما رفته رفته و با گذر زمان با اینکه این باور اشتباه اصلاح شد اما هنوز هم اتفاق می افتد که دانه های قهوه در مرحله برشته کاری به درستی رست نشوند ویا در مراحل دم آوری قهوه کم عصاره گیری اتفاق بی افتد و یا حتی دانه های تجاری  روشن رست شده به جای قهوه های تخصصی دم آوری شوند این موارد بخشی ازخطاهایی هستند که منجر به ترشی زننده در فنجان قهوه میشوند که باید در اصلاح آن بکوشیم.

در پایان راه کارهایی برای متعادل کردن اسیدیته در قهوه را پیشنهاد می کنیم :

 

برای حمایت از ما لطفا ویدیو رو از یوتیوب ببینید!

این مطلب رو به اشتراک بگذارید

در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *